Úvodní strana » Blog » Jak pronajímat

Jak pronajímat

V této sekci sdílíme praktické rady a tipy týkající se pronájmu Vaší nemovitosti.

Co je dobré si pohlídat, jak je to správně a na co určitě nezapomenout... :)

 • Pojištění nemovitosti, domácnosti a odpovědnosti

  6. 7. 2022

  Pronajímáte byt a přemýšlíte, zda se vám vyplatí investovat do odpovídající pojistné ochrany? Ptáte se, co a jak v takovém případě pojistit? Podívali jsme se na zoubek pojištění nemovitosti, domácnosti i odpovědnosti a máme pro vás chytrý přehled všech podstatných náležitostí i úskalí.

 • Běžné opotřebení bytu a vybavení

  20. 5. 2022

  Každý užívaný byt časem vykazuje známky opotřebení. Ať už jde o novou malbu, podlahu nebo výměnu topných těles, pravidelné opravy a revize bytu jsou zkrátka nezbytností. Do jaké míry spadají úpravy bytu do kompetence pronajímatele a kdy si naopak řeší opravy sám nájemník? Připravili jsme pro vás stručný návod, jak situaci řešit.

 • Jak ukončit pronájem bytu?

  24. 4. 2022

  Nastaly ve vašem životě okolnosti, kvůli kterým jste nuceni předčasně ukončit nájemní smlouvu? Přemýšlíte, jaký postup při ukončení nájemního vztahu zvolit? Aby pro vás byla situace přehlednější, sepsali jsme jednotlivé důvody, podmínky a lhůty pro ukončení pronájmu bytu krok za krokem.

 • Na co se zaměřit při kontrole nájemního bytu?

  16. 3. 2022

  Kontrola nájemního bytu je nezbytnou součástí vztahu mezi pronajímatelem a nájemcem. Vedle podstatných věcí můžete při kontrole probrat s nájemníky také sousedské vztahy a plány ohledně bytu a bydlení do budoucna. Na co se zaměřit a jak podpořit kladný nájemní vztah?

 • Vyúčtování spotřeby energií u pronájmu bytu

  26. 2. 2022

  Pronajímáte byt a přemýšlíte, zda je výhodnější přepsat spotřeby energií na nájemce, nebo je zahrnout do nájemného? Jaké povinnosti má pronajímatel vůči nájemci, pokud jsou zálohy na spotřebu energií součástí nájemného? Podívejte se na naše tipy, jak na vyúčtování spotřeby energií u pronájmu.

 • Kauce: pomocník i strašák nájemního vztahu

  15. 1. 2022

  Kauce je vratná finanční záloha, kterou poskytuje nájemník pronajímateli. Proč může být kauce dobrým oboustranným pomocníkem v nájemním vztahu a jaká práva a povinnosti se k ní vztahují? Ať už přemýšlíte, jak pronajímat byt bez zbytečných rizik, nebo si jako nájemník chcete ujasnit vše potřebné, podívejte se na náš souhrn všech benefitů i úskalí nájemní kauce.

 • Krátkodobý vs. dlouhodobý pronájem: Co se víc vyplatí?

  18. 10. 2021

  Chystáte se pronajímat svůj investiční byt a přemýšlíte, zda se vám vyplatí dlouhodobý či krátkodobý pronájem? Obojí skýtá výhody i rizika. Shrnuli jsme pro vás hlavní rozdíly a náležitosti obou typů pronájmů a připravili stručný seznam toho, co budete jako pronajímatel potřebovat.

 • Trvalé bydliště nájemníka - jak postupovat?

  1. 12. 2022

  Nájemníci v dlouhodobém nájemním vztahu se často uchylují k možnosti trvalého pobytu, který jim přináší řadu výhod v lokalitě bydlení. Proč se pronajímatelé obávají trvalého bydliště nájemníka a jak těmto obavám předcházet? Podívejte se, jaká platí pravidla pro trvalý pobyt v nájemním a podnájemním vztahu.

 • Investice do bytu k pronájmu

  1. 12. 2022

  Chystáte se pronajímat byt a počítáte veškeré investice, které jsou s přípravou bytu k pronájmu spojeny? Náklady na pořízení investičního bytu jsou pouze vstupní investicí. Abyste na nic nezapomněli a mohli si vše důkladně propočítat, připravili jsme pro vás souhrn všech nezbytných investic, které vás čekají.

 • Jak řešit vystěhování problémového nájemníka?

  1. 12. 2022

  Alespoň jednou se s tím setkali snad všichni pronajímatelé bytů. Problémový nájemník dokáže rychle zmařit vaše představy o pronájmu nemovitosti. Hledáte způsob, jak se s neplatícím či konfliktním nájemníkem rozloučit? O tom, jak řešit vystěhování problémového nájemníka a čemu se naopak vyvarovat, se dočtete v našem článku.

Kalkulace nájemného

Zadejte prosím údaje potřebné k určení orientační výše nájemného Vaší bytové jednotky.

Pole označená * jsou povinná.

Close