Nemovitost nabytá v dědictví: Jak s ní efektivně a správně naložit?
Zdědili jste nemovitost a chtěli byste ji pronajímat? A věděli jste, že i během dědického řízení lze s majetkem v pozůstalosti nakládat? Jak mohou dědicové spravovat nemovitost v průběhu dědického řízení a jaké kroky učinit k úspěšnému pronájmu se dočtete v dnešním článku.

Opakování je matka moudrosti, proto bychom na úvod rádi zmínili několik podstatných základů z oblasti řešení dědictví. Legislativa se v ČR zaměřuje na dvě možnosti dědění – z platné závěti, nebo ze zákona. Není-li závěť, přechází se k dědění ze zákona dle jednotlivých tříd. K vyřešení pozůstalosti je vždy soudem pověřen notář, který dohlíží na rozdělení nabytého majetku a jeho správu v průběhu dědického řízení. Notáře si pro tyto
účely dědic nemůže vybrat. Jak nakládat s nemovitostí v dědickém řízení a jak dále postupovat při pronájmu?
Kdo je oprávněn spravovat pozůstalost?
Notáře si sice vybrat nemůžete, k rozdělení majetku je však možné povolat správce pozůstalosti či vykonavatele závěti. Správce pozůstalosti rozhoduje o spravedlivém rozdělení majetku a pověřuje jej:
● Za svého života zůstavitel (zemřelý).
● Soud za podmínek § 156 a násl. zákona o zvláštních řízeních soudních (zákon č. 292/2013 Sb.). Pozn. V usnesení o jmenování správce pozůstalosti soud vždy vymezí rozsah spravovaného majetku zůstavitele nebo uvede účel, pro který byl správce pozůstalosti jmenován. Soud pak může správcovstvím pověřit i někoho z dědiců.
● Dědic z důvodu zajištění právní jistoty.
Správce pozůstalosti pak rozhoduje o tom, jak se nakládá s pozůstalostí v období mezi úmrtím zůstavitele a notářským uzavřením dědického řízení. Pokud další kroky dědiců směřují k pronájmu nemovitosti nabyté dědictvím, lze pověření správce pozůstalosti jen doporučit, a to nejen z důvodu právní jistoty, ale také pro minimalizaci rizik všech dědiců. Pokud však z nějakého důvodu (např. časová náročnost) nepřipadá správcovství pozůstalosti v úvahu, mohou dědicové přistoupit ke společné dohodě.
V případě, že není jmenován správce pozůstalosti, spravují pozůstalost všichni dědicové, pokud se nedomluví jinak (ustanovení § 1677 odst. 1 občanského zákoníku), a to samozřejmě pod notářským dohledem před uzavřením dědického řízení.
Nakládání s pozůstalostí během dědického řízení
Určitě vás zajímá, zda je nutné čekat na konec dědického řízení. Zákon zde praví, že lze s majetkem v pozůstalosti nakládat i během řízení, a to za dodržení zákonem stanovených postupů.
Do 31.12. 2013 nebylo dle občanského zákoníku možné s pozůstalostí nakládat před pravomocným rozhodnutím o projednání pozůstalosti. Ze současné právní úpravy vyplývá, že v případě pronájmu není nezbytně nutné svolení soudu. Pro úplnost uvádíme ustanovení § 1679 občanského zákoníku:
(1) Při správě lze z pozůstalosti něco zcizit nebo použít jako jistotu, vyžaduje-li to zájem na zachování hodnoty nebo podstaty spravovaného majetku, jinak za protiplnění. To platí i v případě, že má být změněn účel spravovaného majetku.
(2) Správce dědictví nebo vykonavatel závěti může učinit úkon přesahující rozsah prosté správy, souhlasí-li s tím dědici. Nedohodnou-li se dědici nebo je-li dědicem osoba pod zvláštní ochranou, vyžaduje se souhlas soudu.
Pronájem nemovitosti nabyté dědictvím
Chystáte se pronajímat nemovitost nabytou dědictvím a přemýšlíte, jaké kroky postupně podniknout? Pokud dosud nemáte s pronájmem zkušenosti, nebo nechcete trávit čas neustálým papírováním a hledáním nájemníků, pak se můžete obrátit na správce pronájmu, který se postará o veškeré podstatné náležitosti pronájmu od nájemní smlouvy až po očekávaný garantovaný nájem. Součástí správy pronájmu je také proces hledání ideálního nájemce a následná komunikace mezi pronajímatelem a nájemcem. Pro majitele nemovitosti to mj. znamená značnou úsporu času. Hledáte správce pronájmu již v průběhu dědického řízení a zajímá vás, co budete k navázání spolupráce potřebovat? Pro účely pronájmu nemovitosti v dědickém řízení je důležité písemné prohlášení notáře o tom, že uvedené osoby jsou dosud známí dědicové v řízení o pozůstalosti, tj. jedná se o osoby, které usnesením notář vyrozuměl o dědickém právu a poučil o jejich právech a povinnostech.
Dokonalý nájemník spolupracuje s předními právníky a svým klientům tak poskytuje absolutní právní jistotu nad spravovanými nemovitostmi. Podívejte se, jak jsme v oblasti pronájmu pomohli dalším spokojeným pronajímatelům. A pokud vás cokoli o pronájmu a správě nemovitostí zajímá, neváhejte nás kontaktovat.