← Zpět na výpis článků
Úvodní strana » Blog » Aktuality a zajímavosti » 6 + 1 tip, jak zabránit plísním v bytě

6 + 1 tip, jak zabránit plísním v bytě

Aktuality a zajímavosti

Plíseň v bytě dokáže značně znepříjemnit život. A nejde pouze o estetický nedostatek, ale také o ohrožení našeho celkového zdraví. Pronajímáte byt, ve kterém se drží vysoká vlhkost a máte obavy z tvorby a šíření plísní? Podívejte se na naše tipy, jak plísním v bytě předcházet a jak správně řešit jejich odstranění.

Jakmile vlhkost vzduchu v bytě dlouhodobě překračuje hranici 60%, nabízí se ideální podmínky pro tvorbu plísně. Strašák v podobě plísně se rychle šíří a mnohdy způsobuje nepříjemné zdravotní obtíže jako např. dlouhotrvající rýma, dráždivý kašel, slzení očí, bolesti hlavy a různá mykotická onemocnění.

S plísněmi zpravidla bojují starší domy, jejichž izolace a celkový technický stav umožňují pronikání vlhka do vnitřních prostor. Ale pozor, ani novostavby nejsou od plísně zaručeně chráněny. Nejčastěji se pak plísně vyskytují v místnostech se zvýšenou vlhkostí, tedy v koupelně nebo kuchyni.

1. Dostatečně větrejteBlog (11).png

Pravidlo č.1 pro prevenci vzniku plísní zní: větrat, větrat, větrat. Dostatečné proudění čerstvého vzduchu pomáhá odvádět vlhkost ven. Maximálně pak větrejte za suchého teplého počasí, v zimě jen krátce, ale intenzivně v celém prostoru. Zatímco v létě pak můžeme nechat okna otevřená déle než půl hodiny, na podzim se ideální doba větrání pohybuje mezi 10 - 20 minut a v zimě by intenzivní větrání nemělo překročit 6 minut.

2. Při vaření vždy používejte digestoř

Digestoř v kuchyni pohlcuje nejen nepříjemné pachy, ale také vlhkost, která vzniká při vaření. Správné umístění a používání digestoře je pak v bytech s vyšší vlhkostí vzduchu nezbytností. Pro snížení vlhkosti vzduchu se doporučuje používat při vaření pokličky a eliminovat tak odpařování tekutin.

3. Nesušte prádlo v místnostech s vysokou vlhkostí vzduchu

Čerstvě vyprané prádlo vám sice krásně provoní místnost, zároveň do ní přinese spoustu vlhkosti, která se z prádla odpařuje do vzduchu. V místnostech s vysokou vlhkostí pak mokré prádlo podporuje tvorbu plísně. Prádlo sušte v suchých vytápěných prostorách, nebo zvažte pořízení sušičky.

4. Koupelny otírejte do suchaBlog (12).png

Přestože to není činnost nikterak zábavná, používání koupelnové stěrky a otírání obkladů, clon a veškerých prostor kolem vany a sprchy vám výrazně pomůže vlhkost v koupelně eliminovat. Plísním se nejvíce daří tam, kde vlhkost stojí a poskytuje tak plísni ideální podmínky pro šíření.

5. Zkuste přenosný odvlhčovač

Na měření vlhkosti vzduchu v bytě můžete použít speciální teploměr (hypograf), mnohdy však stačí váš pocit a komfort dýchání. Pokud se v bytě dlouhodobě drží vysoká vlhkost, je namístě zvážit pořízení odvlhčovače. Malý přenosný spotřebič dokáže pohlcovat vlhkost vzduchu v místnosti.

6. Nábytek umisťujte dále od zdi

Proudění čerstvého vzduchu je základní prevencí před tvorbou plísní. Zákeřné černé tečky rychle se měnící v souvislou nazelenalou plochu často začínají nenápadně v místech ukrytých za nábytkem, kde si jich leckdy dlouho nevšimneme. Nábytek v bytě tak rozestavujte s ohledem na vysokou vlhkost dále od zdi a tak, abyste měli ke všem koutům a zdem přístup a mohli případnou přítomnost plísně zjistit včas.

7. tip navíc: Jak řešit počínající i rozšířenou plíseň v bytě?

Jde-li o počínající plíseň, poradíte si snadno sami za pomoci speciální dezinfekce. Dle návodu nastříkejte dezinfekci na postižená místa, vyčkejte a po té vlhkým hadrem setřete. V případě použití suchého hadříku hrozí rozšíření plísně do okolí, proto vždy postupujte přesně dle návodu na obalu dezinfekce. Místo zbavené plísně můžete ještě přetřít speciálním nátěrem, který zárodky plísní likviduje. Opakující se plísně se pak snažíme
seškrábat stěrkou. Pokud se vám dlouhodobě nedaří plíseň v bytě odstranit, neváhejte a pozvěte na pomoc odborníky na sanaci zdiva, kteří zjistí rozsah plísní, které v bytě systematicky a efektivně odstraní.

Byt se zdravým ovzduším - základ pro úspěšný pronájem

V bytě s vysokou vlhkostí vzduchu je zapotřebí pravidelná kontrola míst ohrožených tvorbou plísní. S tou vám pomůže správce pronájmu, který by měl dobře znát stav nemovitosti a vnitřního ovzduší. Dokonalý nájemník poskytuje svým klientům garantované nájemné včetně stavu bytu, který pravidelně kontroluje a zasílá příslušnou fotodokumentaci. O kontrolu bytu a případných plísní se tak starat nemusíte, vše za vás zajistí správa pronájmu a vy můžete svůj investiční byt kontrolovat odkudkoli, kde je internet. Pronájem přes agenturu vyřeší vaše obavy nejen se správným klima pro nové obyvatele bytu. Dokonalý nájemník vám pomůže najít ideální nájemce, o které se pečlivě stará a zajišťuje hladký chod pronájmu k oboustranné spokojenosti.

← Zpět na výpis článků

Kalkulace nájemného

Zadejte prosím údaje potřebné k určení orientační výše nájemného Vaší bytové jednotky.

Pole označená * jsou povinná.

Close