Chystáte se pronajímat bytový dům? Podívejte se, na co si dát pozor.
Plánujete investici do pořízení bytového domu? Nebo jste dům nabyli dědictvím a chcete se zorientovat v benefitech a nástrahách nájemních vztahů? Přečtěte si naše tipy, jak na pronájem bytového domu a zjistěte, co vás čeká.
V pronájmu bytových domů hrají roli zpravidla 2 nebo 3 subjekty. Záleží na tom, zda majitel domu sám pronajímá jednotlivé byty nájemcům, nebo mezi nimi figuruje ještě prostřední článek (pronajímatel, který dům nevlastní, ale na základě nájemní smlouvy s majitelem zajišťuje pronájem bytových jednotek podnájemníkům).
Pojďme si to shrnout:
1) Vlastník nemovitosti pronajímá dům či byt nájemci na základě nájemní smlouvy.
2) Nájemce byt či dům buď sám využívá, nebo jej dále podnajímá podnájemníkovi.
3) Podnájemník využívá byt k bydlení.
Pokud uvažujete o investici, můžete se vydat dvěma směry dle svých investičních možností. Buď dům koupíte a stanete se jeho majitelem, nebo využijete možnosti pronájmu bytového domu a jednotlivé bytové jednotky pak budete dále pronajímat podnájemníkům. Zda se vám investice vyplatí si můžete spočítat například v kalkulačce na webu realitni-pes.cz.
Pokud si s pronájmem po vlastní ose nevíte si rady nebo se zkrátka jen chcete zbavit starostí tj. nechcete řešit jak pronajímat byty, komunikovat s nájemníky, udržovat dům v dobrém stavu a neprodělat na nájemném, ozvěte se nám a společně najdeme vhodné řešení společně.
Na co myslet při pronajímání bytového domu?
Pokud pronajímáte nebo se v budoucnu chystáte pronajímat bytový dům, nastávají v takovém případě určité odlišnosti od klasického pronájmu bytů. Vedle investic vás příprava bytového domu k pronájmu bude stát také spoustu času, a to ještě před tím, než začnete hledat ideální nájemce.
Podívejte se, co vás čeká:
1) Zajistit optimální nastavení zdrojů (voda, energie, plyn) na základě energetické náročnosti domu, aktuálního stavu technologií a rozvodů energií a médií.
2) Vedle údržby bytových jednotek máte jako pronajímatel povinnost zajistit péči o společné vnitřní prostory (úklid, opravy, vytápění, modernizace atd.).
3) Orientovat se v právních záležitostech nájemního bydlení (nájemní a podnájemní smlouvy, dohody a výpovědi).
4) Součástí nabídky bytů k pronájmu a hledání ideálního nájemníka je kvalitně zpracovaná inzerce. Profesionální home-staging a fotodokumentace dokážou výrazně podpořit zájem potenciálních nájemníků.
5) Vyhradit si dostatek času na prověření zájemců (odkaz na článek 3 tipy, jak si prověřit zájemce o byt) a prohlídek bytů.
6) Mít dostatečné cash-flow pro případ, že nájemník neplatí nebo jsou některé byty neobydlené.
Není-li pronájem bytového domu vaší hlavní pracovní a životní náplní, můžete pro tento účel využít služeb správce pronájmu, který se o veškeré podstatné náležitosti postará za vás. Správa pronájmu zahrnuje nejen kontrolu a údržbu pronajímaných prostor, ale je vaším partnerem také v komunikaci s nájemníky.
Pronájem bytového domu přes agenturu
Odrazují vás nezbytnosti a úskalí pronájmu a zvažujete, zda bytový dům svěřit do péče agentury na pronájem? Pořízení bytového domu je obrovským krokem, který s sebou nese řadu nástrah. I přesto patří v současné době investice do nemovitostí mezi ty nejvýnosnější, jelikož jejich cena stále roste a z dlouhodobého hlediska bude pravděpodobně dále růst. Stejně tak péče o bytový dům vyžaduje spoustu času, úsilí a v neposlední řadě finančních nákladů.
Chcete mít jistotu pravidelného příjmu bez starostí? Svěřte správu pronájmu Dokonalému nájemníkovi a věnujte svůj čas tomu, co vám dává v životě skutečný smysl. Starosti přenechte nám. Postaráme se o výběr a prověření nájemníků, zajistíme veškeré legislativní náležitosti a vy se tak můžete těšit z bezstarostného pasivního příjmu. Pronajmeme váš byt či bytový dům s garancí nájmu a sjednaného stavu bytových jednotek. Kontaktujte nás a my s vámi rádi probereme všechny možnosti.